این روزها شاهد افزایش محبوبیت گیربکس‌های اتوماتیک خودروها در بین خودروهای حتی اقتصادی هستیم، زیرا مزیت های مختلفی همچون راحتی، سهولت رانندگی و بهره‌وری سوخت بهتر (در بعضی موارد) را ارائه می‌دهند. با این حال، گیربکس های اتوماتیک نیز به مراقبت و نگهداری مناسب نیاز دارند تا از عملکرد روان و قابل اعتماد آن ها اطمینان حاصل شود. در این مقاله نکاتی را در مورد نحوه استفاده و نگهداری از گیربکس اتوماتیک خودرو را باهم بررسی می کنیم.

نحوه استفاده از گیربکس اتوماتیک خودرو

استفاده از گیربکس اتوماتیک خودرو نسبتاً ساده است، زیرا نیازی به تعویض دستی دنده یا کار با پدال کلاچ ندارید. با این حال، نکاتی وجود دارد که باید هنگام رانندگی با خودروی اتوماتیک بدانید و انجام دهید:

 • قبل از استارت زدن ماشین، مطمئن شوید که دنده در حالت پارک (P) و پای شما روی پدال ترمز قرار دارد. سپس کلید را بچرخانید یا دکمه استارت را فشار دهید تا موتور روشن شود.
 • برای حرکت دادن خودرو به جلو یا عقب، اهرم را به ترتیب برای رانندگی (D) یا دنده عقب (R) تغییر دهید، در حالی که پای خود را روی ترمز نگه دارید. ترمز را به تدریج رها کرده و پدال گاز را به آرامی فشار دهید تا شروع به حرکت کند.
 • برای توقف ماشین، پدال ترمز را محکم فشار دهید تا ماشین کاملاً متوقف شود. در حالی که ساکن هستید، پای خود را روی ترمز نگه دارید و اگر می خواهید از ماشین خارج شوید یا موتور را خاموش کنید، دنده را روی حالت پارک (P) قرار دهید. یا اگر می‌خواهید موتور را برای مدت کوتاهی روشن نگه دارید، می‌توانید به حالت خلاص (N) تغییر دهید، اما مطمئن شوید که ترمز دستی را هم فعال کرده‌اید.
 • برخی از گیربکس های اتوماتیک ممکن است گزینه های دیگری نیز داشته باشند، مانند دنده اول (1) یا دنده دوم (2) که می تواند برای محدود کردن حداکثر دنده برای کنترل بهتر در شرایط خاص، مانند رانندگی از تپه های شیب دار یا در جاده های لغزنده استفاده شود. . برخی نیز ممکن است حالت زمستانی (W) داشته باشند که می تواند به کاهش چرخش چرخ هنگام شروع حرکت روی برف یا یخ کمک کند.
 • از تعویض دنده در حین حرکت خودرو خودداری کنید، زیرا ممکن است به گیربکس آسیب برساند. همچنین از تعویض دنده برای پارک یا دنده عقب در حالی که خودرو هنوز در حال چرخش به جلو یا عقب است، خودداری کنید، زیرا این امر می تواند باعث تکان ناگهانی و فرسودگی اجزای گیربکس شود.

هرگز در خودرو‌های دنده اتومات با دنده خلاص به مدت طولانی رانندگی نکنید. دنده خلاص فقط برای زمانی که ماشین بدون حرکت است یا در مواقع ضروری در حرکت با صرعت کم باید استفاده شود.

نحوه نگهداری گیربکس اتوماتیک خودرو

مانند سایر اجزای یک خودرو، گیربکس هم نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. از آنجایی که این تعمیر این قطعه کاری تخصصی و هزینه بر است، عدم مراقبت درست می‌تواند موجب ایجاد خسارت‌های سنگین شود. در اینجا چند نکته در مورد نحوه مراقبت از گیربکس اتوماتیک آورده شده است:
استفاده از روغن گیربکس مناسب می تواند به افزایش عمر آن کمک کند

 • سطح و وضعیت روغن گیربکس را به صورت دوره ای، طبق برنامه زمانی توصیه شده سازنده بررسی کنید. مایع گیربکس به روانکاری و خنک کردن قطعات گیربکس کمک می کند و همچنین به عنوان یک مایع هیدرولیک برای انتقال نیرو از موتور به چرخ ها عمل می کند. برای بررسی سطح مایع، ممکن است لازم باشد میله اندازه گیری را زیر کاپوت قرار دهید و پس از چند دقیقه روشن کردن موتور آن را بیرون بکشید. مایع باید شفاف و به رنگ قرمز باشد و باید بین حداقل و حداکثر علامت روی میله باشد. اگر مایع کم است، کثیف است یا بوی سوختگی می دهد، ممکن است لازم باشد به روغن اضافه کرده یا به طور کل از روغن گیربکس جدید استفاده کنید.
 • از نوع مناسب روغن گیربکس برای خودروی خود استفاده کنیدهر خودرو و جعبه دنده خاص به نوع مشخصی از روغن گیربکس نیاز دارد. روغن می تواند دارای خواص و مواد افزودنی متفاوتی باشد. استفاده از سیال نامناسب می تواند مشکلاتی مانند لیز خوردن چرخ دنده ها، گرمای بیش از حد یا خوردگی ایجاد کند. برای مشاوره در مورد استفاده از مایع به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه یا با یک مکانیک حرفه ای مشورت کنید.
  با کارکرد مناسب سیستم خنک کننده، عمر مفید قطعات افزایش پیدا می کند
 • سیستم خنک کننده موتور خود را به طور منظم سرویس کنید. سیستم خنک کننده به تنظیم دمای موتور و گیربکس کمک می کند. اگر سیستم خنک کننده معیوب باشد، می تواند باعث گرم شدن بیش از حد هر دو جزء که می تواند منجر به سایش و خرابی زودرس شود. اطمینان حاصل کنید که مایع خنک کننده، شیلنگ ها و رادیاتور به خوبی کار می‌کنند یا در صورت نیاز بررسی و تعویض کنید.

  شست و شوی گیربکس فقط باید توسط متخصص و ابزار مخصوص انجام شود
 • گیربکس خود را مرتباً شستشو دهید. فلاشینگ فرآیندی است که در آن مایع قدیمی و آلوده از سیستم انتقال قدرت خارج می شود و مایع تازه و تمیز جایگزین آن می شود. شستشو می تواند به از بین بردن کثیفی، گرد و خاک و براده های فلزی که می تواند در گذر زمان در گیربکس جمع شده و باعث آسیب شود، کمک کند. فلاشینگ همچنین می تواند عملکرد و کارایی گیربکس شما را با بازگرداندن فشار هیدرولیک و روانکاری آن بهبود بخشد. با این حال، فلاشینگ فقط باید توسط یک تکنسین ماهر با استفاده از تجهیزات تخصصی و پیروی از روش های اصولی انجام شود. شستشوی بیش از حد مکرر یا نادرست نیز می تواند به جعبه دنده شما آسیب برساند.

  از بارگیری بیش از حد مجاز خودرو خودداری نمایید
 • وسیله نقلیه خود را بیش از حد بارگذاری نکنید یا بیش از ظرفیت با آن بار بکسل نکنید. بارگذاری بیش از حد یا بکسل کردن می تواند با افزایش فشار روی موتور و گیبرکس و دمای گیربکس، دمای آن را بالا برده و در دراز مدت موجب صدمه دیدن آن شود. این می تواند منجر به فرسودگی سریعتر قطعات گیربکس شما و کاهش طول عمر آن شود. دستورالعمل های خودروی خود را در مورد وزنی که وسیله نقلیه شما می تواند ایمن حمل یا بکسل کند، دنبال کنید.
 • اجازه دهید ماشین شما قبل از رانندگی در هوای سرد، گرم شود. دمای سرد می تواند بر ویسکوزیته و سرعت جریان سیال انتقال شما تأثیر بگذارد، که می تواند بر توانایی آن در روانکاری و انتقال نیرو به طور موثر تأثیر بگذارد. رانندگی با مایع سرد می تواند باعث اصطکاک و آسیب به قطعات گیربکس شما شود. برای جلوگیری از این امر، اجازه دهید موتور شما یک الی دو دقیقه درجا کار کند و سپس برای چند دقیقه با سرعت کم حرکت کنید.
 • برای مدت طولانی با لاستیک زاپاس رانندگی نکنید. رانندگی با لاستیک زاپاس کوچک‌تر یا متفاوت از لاستیک‌های معمولی شما، می‌تواند بر سرعت و تراز چرخ شما تأثیر بگذارد، که می‌تواند حسگرهای گیربکس شما را گیج کند و باعث شود که به طور نامنظم یا نادرست جابجا شود. این می تواند در طول زمان با ایجاد فرسودگی یا گرمای بیش از حد به جعبه دنده شما آسیب برساند. تایر زاپاس خود را در اسرع وقت با یک لاستیک معمولی تعویض کنید.

با رعایت این نکات در مورد نحوه استفاده و نگهداری از گیربکس اتوماتیک خودرو، می توانید از تجربه رانندگی روان و بدون دردسر با خودروی اتوماتیک خود لذت ببرید.