موردی برای نمایش وجود ندارد.
ترتیب نمایش:

چراغ ها

همه چیز درباره انواع چراغ خودرو و عملکرد آن‌ها

چراغ‌های از اجزای ضروری خودرو محسوب می‌شوند که برای داشتن یک رانندگی راحت و ایمن مورد نیاز هستند.. آنها به شما کمک می‌کنند جاده را بهتر ببینید، با سایر رانندگان ارتباط برقرار کنید و وسیله نقلیه شما توسط سایر افراد بهتر دیده شود. اما آیا می دانید چند نوع چراغ برای خودرو داریم؟ در این مقاله انواع چراغ خودرو و نحوه استفاده صحیح از آن‌ها را به شما توضیح می دهیم.

چراغ جلو (هدلایت)
چرا جلو را می‌توان مهمترین چراغ خودرو قلمداد کرد. چراغ جلو جاده را برای شما روشن و به داشتن دید بهتر در موقعیت‌های مختلف کمک می‌کند.چراغ‌های جلو به 2 نوع اصلی نور بالا و نور پایین تقسیم می‌شود.
چراغ های جلوی کم نور به گونه ای طراحی شده اند که نور متوسطی را بدون از بین بردن دید سایر رانندگان ارائه دهند. آن‌ها باید در شرایط رانندگی معمولی مانند استفاده در شهر یا جاده استفاده شوند.
چراغ های نور بالا به گونه ای طراحی شده‌اند که پرتو روشن‌تر و وسیع‌تری از نور را ارائه دهند که می تواند به فواصل دورتر برسد. این نوع چراغ باید در مناطق روستایی یا در جاده های تاریک که ترافیک وجود ندارد  یا به قصد هشدار به سایر رانندگان استفاده شوند. با این حال، زمانی که می‌بینید وسیله نقلیه دیگری در حال نزدیک شدن است یا زمانی که خودروی دیگری را از نزدیک دنبال می کنید، همیشه باید از نور پایین استفاده و از خاموش بودن نور بالا اطمینان حاصل نمایید چرا که استفاده از آن می‌تواند باعث ایجاد حادثه شود.

چراغ عقب
چراغ‌های عقب، همان چراغ‌های قرمز رنگی‌اند که روی سپر یا بدنه عقب خودروی شما هستند. این چراغ‌ها حضور و موقعیت شما را به سایر رانندگانی که پشت سر شما در حال حرکت هستند اطلاع می‌دهند. آنها همچنین وضعیت حرکت شما همچون ایستادن یا چرخیدن را به سایر رانندگان نشان می‌دهند.  روشن بودن چراغ‌های جلو و عقب ارتباط مستقیم با هم دارند اما در بعضی خودرو‌ها و در موقعیت پارک می‌‍‌توان چراغ‌های عقب را به صورت جدا روشن کرد.

چراغ ترمز
چراغ های ترمز، چراغ های قرمز روشن تری هستند که هنگام ترمز گرفتن روشن می شوند. آنها به سایر رانندگان سیگنال می دهند که شما در حال کاهش سرعت یا توقف هستید. چراغ‌های ترمز معمولاً در کنار یا داخل چراغ‌های عقب قرار می‌گیرند، اما برخی از خودروها ممکن است یک چراغ ترمز سوم در مرکز شیشه عقب نیز داشته باشند.

چراغ های راهنما
چراغ‌های راهنما، چراغ‌های زرد یا نارنجی رنگی هستند که در جلو و عقب و بعضا در کناره‌ها یا روی آینه‌های جانبی دیده می‌شوند. این چراغ ها هنگامی قصد پیچیدن داشته باشید با چشمک زدن به سایر رانندگان هشدار می‌دهند. آنها به سایر رانندگان کمک می کنند تا حرکات شما را پیش بینی کنند و از برخورد جلوگیری کنند.
همیشه باید قبل از انجام هر گونه پیچ یا تغییر خط از چراغ های راهنما استفاده کنید و پس از اتمام مانور آن‌ها را خاموش کنید. شما همچنین باید هنگام ورود یا خروج از یک دوربرگردان، پارکینگ یا یک خیابان فرعی از چراغ راهنما استفاده کنید.

چراغهای مه شکن (Fog Light)
چراغ‌های مه شکن، چراغ‌های اضافی‌ای هستند که می توانند در جلو یا عقب وسیله نقلیه شما نصب شوند. آن‌ها برای بهبود دید در شرایط مه آلود، بارانی یا برفی طراحی شده اند. چراغ های مه شکن پرتوی کم و گسترده ای از نور تولید می کنند که می تواند غبار را از بین ببرد.
چراغ‌های مه شکن باید فقط زمانی استفاده شوند که دید کمتر از 100 متر (328 فوت) باشد و زمانی که دید بهتر شد باید سریعا خاموش شوند. همچنین باید از استفاده چراغ مه شکن در هوای صاف خودداری کنید، زیرا می‌تواند سایر رانندگان را خیره کند و کارایی چراغ‌های جلوی شما را کاهش دهد.

چراغ های روز (دی لایت)
چراغ‌های روشنایی روز (DRL)، چراغ‌های کم شدتی هستند که با روشن کردن موتور به طور خودکار روشن می‌شوند. آنها دیده شدن خودروی شما برای سایر رانندگان را رحت‌تر می‌کنند. دی لایت را می توان در چراغ های جلو، عقب یا چراغ های مه شکن مشاهده کرد یا گاها به صورت یک چراغ کاملا مجزا استفاده می‌شوند.
نکته مهم این است که نباید از دی لایت به جای چراغ‌های اصلی در شب یا در شرایط آب و هوایی بد استفاده کرد. وقتی هوا تاریک می‌شود یا دید کاهش می‌یابد، همیشه باید چراغ های‌جلو را روشن کنید.

نتیجه
چراغ‌ها جدا از زیبایی و جلوه منحصر به فردی که به خودرو می‌دهند، جزئی مهم برای افزایش امنیت و امکان ایجاد ارتباط بین رانندگان هستند. دانستن انواع چراغ‌ها در خودرو و عملکرد آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند با اطمینان و مسئولیت پذیری بیشتری رانندگی کنید. اگر هر دلیلی نیاز به تعویض چراغ خودرو دارید، اصیل یدک طیف گسترده‌ای از انواع چراغ یدک خودروهای ام وی ام (مدیران خودرو)، فونیکس و چری برای مدل‌های تیگو 8 پرو، تیگو 7 پرو، آریزو 6، آریزو 5، تیگو 7، ایکس 55، ایکس 22، ایکس 33 و سایر مدل ها را در انبار خود دارا می‌باشد. اصیل یدک عرضه کننده قطعات یدکی اصلی و گارانتی دار خودرو است.

دسته‌بندی