موردی برای نمایش وجود ندارد.
ترتیب نمایش:

شمع و وایر

همه چیز درباره شمع و وایر خودرو
اگر می‌خواهید خودروی شما عملکرد روان و بدون مشکلی داشته باشید، باید به وضعیت شمع‌ها و وایرهای آن توجه کنید. شمع و وایر از اجزای ضروری سیستم جرقه زنی خودرو به شمار می‌روند که با ایجاد جرقه، مخلوط سوخت و هوا را در سیلندرهای موتور مشتعل می‌کند. بدون جرقه خوب، ماشین شما روشن نمی شود یا عملکرد خوبی ندارد.
اما شمع و وایر ماشین چیست و چگونه کار می کند؟ هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض آن‌ها دارید و چگونه می‌توانید متوجه شوید که آن‌ها معیوب هستند؟ در این مقاله به این سوالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد تا بتوانید خودروی خود را در بهترین حالت نگه دارید.


شمع  و وایر خودرو چیست؟
شمع ها وسایل کوچکی هستند که به سیلندرهای موتور پیچ می شوند. آنها دو الکترود در یک انتها دارند که با عبور جریان الکتریکی از آنها جرقه ایجاد می‌شود. وایر، شمع ها را به سیم پیچ احتراق یا توزیع کننده متصل می کند و جریان الکتریکی را تامین می کند.

تعداد شمع ها و وایرهای مورد نیاز شما به نوع و اندازه موتور شما بستگی دارد. به عنوان مثال، یک موتور چهار سیلندر دارای چهار شمع و سیم است، در حالی که در یک موتور شش سیلندر، این تعداد به عدد 6 افزایش پیدا می کند.

شمع و وایرها چگونه کار می کنند؟
سیستم جرقه زنی  خودرو یک پالس ولتاژ بالا را از طریق وایر به شمع می فرستد. پالس از طریق شکاف بین الکترودهای شمع جرقه ای ایجاد می کند که مخلوط سوخت و هوا در سیلندر را مشتعل می کند. این باعث یک انفجار کوچک می شود که پیستون را به سمت پایین فشار می دهد و باعث ایجاد نیروی مکانیکی می شود.

وایر ها باید قادر به تحمل دما و ولتاژ بالا بدون از دست دادن یا نشتی جریان باشند. همچنین برای جلوگیری از تداخل سایر اجزای الکتریکی یا سیگنال های رادیویی، آنها باید عایق بندی و محافظت شوند. همچنین شمع ها باید بتوانند در زمان مناسب جرقه قوی و ثابتی تولید کنند و فاصله صحیحی بین الکترودها داشته باشند.

هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض شمع و سیم دارید؟
طول عمر شمع و وایر بسته به برند و نوع ماده ای که از آن ساخته شده اند دارند. همچنین مسائلی همچون  وضعیت سلامت موتور و عادات رانندگی شما در طول عمر این 2 عضو موثرند. به طور کلی، اکثر شمع ها باید هر 15000 تا 35000 کیلومتر تعویض شوند، در حالی که برخی از آن ها می توانند تا 100000 کیلومتر کار کنند. وایرها معمولاً بیشتر از شمع‌ها دوام می‌آورند، اما باید مرتباً از نظر ساییدگی یا آسیب دیدن بررسی شوند.
همیشه باید توصیه های سازنده خودرو را برای زمان تعویض شمع و وایر دنبال کنید. بهترین راه برای بررسی این مورد، دفترچه راهنمای نگهداری خودرو شماست. هر سازنده برای خودروی خودش، زمان درست تعویض شمع و وایر را مشخص کرده است.

چگونه می توانید تشخیص دهید که شمع و وایر شما نیاز به تعویض دارند؟
به طور کلی، علائمی وجود دارد که ظاهر شدن آن‌ها نشان از فرسوده شدن شمع و وایر دارند. برخی از این علائم عبارتند از:

  • شتاب و قدرت خودرو کاهش میابد.
  • موتور خاموش می شود یا روی دور آرام کار می کند.
  • مصرف سوخت بالا می رود.
  • خودرو در شروع یا توقت حرکت ریپ می زند.
  • چراغ چک موتور روشن می شود.

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، باید شمع ها و سیم ها را از نظر هرگونه آسیب قابل مشاهده مانند خوردگی، ترک، سوختگی یا شل شدن اتصالات بررسی کنید. همچنین می توانید از یک مولتی متر برای تست مقاومت سیم ها یا یک تستر جرقه برای بررسی قدرت جرقه استفاده کنید. اگر مشکلی در شمع یا سیم خود پیدا کردید، باید در اسرع وقت آنها را تعویض کنید.


چگونه شمع و سیم را تعویض کنیم؟

تعویض شمع ها و سیم ها کار چندان سختی نیست، اما نیاز به ابزارهای اولیه و اقدامات احتیاطی دارد. در صورتی که تجربه زیادی از تعمیرات خودرو ندارید توصیه می کنیم به یک متخصص مراجعه کنید.

قبل از شروع کار، مطمئن شوید که موتور شما خنک است و از باتری جدا شده است. شمع ها و سیم های خود را پیدا کنید و در صورت لزوم آنها را برچسب بزنید. هر بار یک سیم را با کشیدن آن از بوت (قسمت لاستیکی که دوشاخه را می پوشاند) بردارید، نه از خود سیم. در صورت نیاز از ابزار سیم کش استفاده کنید.

در مرحله بعد، شمع را هر بار با شل کردن آن با آچار سوکت و باز کردن آن با دست، جدا کنید. وضعیت دوشاخه قدیمی را بررسی کنید و آن را با دوشاخه جدید مقایسه کنید. برای اندازه گیری و تنظیم فاصله بین الکترودهای دوشاخه جدید با توجه به مشخصات سازنده خود از یک فاصله سنج استفاده کنید.

یک لایه نازک از ترکیب ضد سایش را روی رزوه های دوشاخه جدید بمالید و آن را با دست به داخل سیلندر بپیچانید تا محکم شود. سپس از یک آچار استفاده کنید تا آن را تا حد تنظیم مطلوب سفت کنید. دوشاخه را بیش از حد سفت با شل نبندید زیرا ممکن است باعث آسیب یا نشتی شود.

این فرآیند را برای هر شمع تکرار کنید تا همه تعویض شوند. سپس هر بار یک سیم جدید را به هر دوشاخه وصل کنید و آن را روی بوت فشار دهید تا کلیک کنید. مقداری گریس دی الکتریک به دو سر هر سیم بزنید تا از رطوبت و خوردگی جلوگیری شود. مطمئن شوید که هر سیم ایمن است


شمع و وایر خودرو را از کجا بخریم؟

با توجه به موارد گفته شده به درک درستی از اهمیت شمع و وایر در خودرو رسیدید. استفاده از یک شمع یا وایر متفرقه در کوتاه مدت باعث از بین رقتن قدرت و شتاب اصلی خودرو شده و در دراز مدت میتواند باعث ایجاد خسارت های سنگین روی موتور خودرو شود. بهترین برند شمع برای هر خودرو، شمع و وایر ساخته شده توسط همان شرکت یا شمع و وایرهای دارای تایید کارخانه سازنده خودرو هستند. شما می توانید در سایت اصیل یدک، شمع و وایر اورجینال ماشین های ام وی ام (مدیران خودرو)، چری و فونیکس را پیدا کنید. اصیل یدک برای تمام مدل‌های مختلف خودروهای چینی از قبیل تیگو 8 پرو، تیگو 7 پرو، آریزو 6، آریزو 5، ایکس 55 پرو، ایکس 33، ایکس 22 و سایر محصولات ام وی ام و فونیکس، شمع و وایرهای اورجینال چری یا شمع و وایر های استاندارد مدیران خودرو را برای ارائه به شما جمع آوری کرده است. 


دسته‌بندی