اگر قصد سفر با خودرو را دارید بهتر است قبل از شروع از سالم بودن و درست کار کردن خودرو مطمئن شوید. چک کردن ماشین قبل از سفر می تواند به شما کمک کند تا از مشکلات مختلفی که می‌توانند حال خوب شما را بد کنند جلوگیری کنید. در اینجا برخی از مهم ترین مواردی که باید قبل اززدن به دل جاده باید بررسی کنید را آورده ایم.

سرویس دوره ای خودرو

1- برای سرویس خودرو برنامه‌ریزی کنید

در سرویس خودرو مواردی همچون روغن موتور و تنظیم موتور چک می‌شود. در یک سرویس جامع همچنین مواردی همچون برف پاک کن ها، لنت ترمز، فیلتر هوا، چراغ های جلو و سایر قسمت هایی که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند را بررسی می‌شوند. یک فرد متخصص همچنین می‌تواند هر چیزی غیرعادی را در نحوه کارکرد عادی ماشین شما مانند صداهای غیرعادی، جغجغه‌ها یا چراغ‌های هشدار روی پنل کیلومتر شما را بررسی کند.

معاینه با مکانیک می تواند با جلوگیری از خرابی یا تعمیرات اساسی در جاده، در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند.

باتری خودرو

2- از سالم بودن باتری خودرو مطمئن شوید

ولتاژ یک باتری که کاملا شارژ شده باشد باید در حالت خاموش عدد 12.6 و در حالتی که ماشین در حال کار است باید عددی مابین 13.7 تا 14.7 باشد. برای تست باتری کافی است ماشین خود را روشن کنید و به چراغ های جلو نگاه کنید. اگر نور آن ها کم شده باشد، باتری به آب بیشتری نیاز دارد تا به درستی کار کند و ممکن است بخواهید قبل از سفر آن را عوض کنید. همچنین اگر با افزایش دور موتور، نور چراغ‌ها هم بیشتر می‌شود، ممکن است نشان‌دهنده ایرادی در دینام باشد.در نهایت اگر نور چراغ‌ها همیشه مناسب و ثابت است نشان دهنده عدم وجود ایراد در دینام و باتری خودرو است.

بهتر است قبل از شروع سفر نگاهی به سیم کشی‌های خودرو بی اندازید. در صورتی که مواردی همچون خوردگی مشاهده کردید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. همچنین از محکم بودن باتری در جای خود و اتصالات آن مطمئن شوید.

یک باتری سالم باعث می شود تا عملکرد خودرو روان و بی نقص باشد و خودرو به راحتی روشن شود.

لاستیک خودرو

3- لاستیک ها را چک کنید

لاستیک از اجزای مهم خودرو است که تاثیر مستقیم بر روی ایمنی، عملکرد موتور، مصرف سوخت و نرمی خودرو دارد. باید فشار باد لاستیک خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که در محدوده توصیه شده است. عدد مناسب برای فشار لاستیک خودرو عموما روی یک پلاک بر بدنه خودرو یا دفترچه راهنمای ماشین ذکر شده است. همچنین باید آج لاستیک ها را بررسی کنید و به دنبال هرگونه نشانه ای از ساییدگی یا آسیب، مانند ترک، حباب یا پوسیدگی خشک باشید.
فراموش نکنید تایر زاپاس خود را نیز چک کنید و مطمئن شوید که دارای فشار باد مناسب بوده و قابل استفاده است. همچنین از وجود آچار، جک و کارکرد درست آن‌ها مطمئن شوید.

در صورتی که لاستیک فشار باد مناسب داشته و از شرایط خوبی برخوردار باشد می‌توانید هندلینگ، نرمی و مصرف سوخت خودروی شما را بهبود ببخشد.

4- سطح روغن ها و مایع خنک کننده را بررسی کنید

مواردی همچون مایع خنک کننده و روغن ها باعث نرم شدن کارکرد خودرو و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور می‌شوند. شما باید روغن موتور، مایع خنک کننده، روغن گیربکس، روغن ترمز، روغن فرمان و مایع شستشوی شیشه جلو را هر ماه یا قبل از یک سفر طولانی چک کنید. برای نحوه چک کردن هر کدام از این موارد می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو یا یک کارشناس مراجعه فرمایید. اطمینان حاصل کنید که هر مایع در سطح و رنگ مناسب باشد و هیچ گونه نشتی یا آلودگی نداشته باشد.

خرید انوع ضد یخ و آب رادیاتور

چک کردن مرتب موارد گفته شده می تواند از تعمیرات پرهزینه جلوگیری کند و عمر موتور و قطعات خودرو شما را افزایش دهد.

چراغ خودرو

5- اطمینان از عملکرد صحیح چراغ‌ها و بوق خودرو

چراغ و بوق از قطعاتی هستند که به شما کمک می‌کنند تا با سایر رانندگان ارتباط برقرار کنید. شما باید چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب، چراغ‌های راهنما، چراغ‌های ترمز، چراغ‌های مه شکن، چراغ پلاک خودرو، چراغ‌های داخلی، چراغ صندوق عقب و بوق خود را آزمایش کنید و مطمئن شوید که همه آنها به درستی کار می‌کنند. اگر هر یک از آنها کم نور شده، سوخته یا شکسته اند، باید قبل از سفر آنها را تعویض کنید. اگر چراغ ها به درستی کار نکنند، سایر رانندگان نمی‌توانند از قصد شما (مانند پیچیدن یا ترمز گرفتن) مطلع شوند و این مساله می‌تواند باعث بروز حادثه شود. از طرفی خراب بودن چراغ می‌تواند باعث جریمه شدن شما توسط پلیس شود.

خرید انواع چراغ خودرو

بررسی چراغ ها و بوق می تواند دید و ارتباط شما با سایر رانندگان در جاده را بهبود بخشد.

شلنگ ها و تسمه ها

6- بررسی وضعیت شلنگ ها و تسمه ها

شلنگ ها در خودرو مسئول انتقال مایعات و تسمه ها مسئول انتقال قدرت به بخش های مختلف هستند. شما باید کاپوت خودروی خود را باز کنید و تسمه‌های اطراف موتور را برای هر گونه ترک یا علائم فرسودگی بررسی کنید. همچنین باید شلنگ هایی که به رادیاتور، بخاری و کولر وصل می شوند را از نظر نشتی، برآمدگی یا ترک چک کنید. اگر متوجه هر گونه مشکلی در تسمه یا شیلنگ خود شدید، باید قبل از سفر برای تعویض آن ها به یک مکانیکی مراجعه کنید.

برخی تسمه ها مانند تسمه تایم باید در دوره های زمانی عوض شوند. برای اطلاع از زمان تعویض آن ها می توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

خرید انواع تسمه در اصیل یدک

بررسی تسمه ها و شلنگ ها می تواند از گرم شدن بیش از حد موتور یا از دست دادن قدرت در هنگام رانندگی جلوگیری کند.

نظافت خودرو

7- سفر را با یک خودروی تمیز و مرتب شروع کنید

نکته آخر اینکه بهتر است سفر جاده ای خود را با یک ماشین تمیز آغاز کنید. یک ماشین تمیز می تواند دید، راحتی و خلق و خوی شما را در حین رانندگی بهبود بخشد. شما باید نمای بیرونی و شیشه‌های خودرو را بشویید، داخل و صندوق عقب آن را جاروبرقی بکشید و داشبورد و صندلی‌های آن را پاک کنید. لوازم لازم برای سفر را چک کرده و مرتب کنید تا در مواقع نیاز بتوانید به سرعت آن ها را پیدا کنید. از همراه داشتن گالن آب مطمئن شوید. همچنین بهتر است از گذاشتن چمدان بر روی سقف اجتناب کنید، زیرا می تواند بر آیرودینامیک و مصرف سوخت خودرو شما تأثیر بگذارد.

انواع لوازم نگهداری خودرو در اصیل یدک

شروع با یک ماشین تمیز می تواند سفر جاده ای شما را برای شما و مسافرانتان لذت بخش تر و آرامش بخش تر کند.

با دنبال کردن این مراحل، می توانید مطمئن شوید که ماشین شما برای سفر جاده ای شما آماده است و از هرگونه غافلگیری یا تاخیر ناخواسته در مسیر جلوگیری کنید. سفر به سلامت!