داغ شدن بیش از حد خودرو یک مشکل رایج و خسته کننده است که می تواند به موتور شما آسیب برساند و سفر شما را خراب کند. اما علت داغ شدن بیش از حد خودرو چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟ در این مقاله دلایل اصلی گرم شدن بیش از حد خودرو و اقداماتی که می توانید برای جلوگیری و رفع این مشکل انجام دهید را توضیح خواهیم داد.

چه چیزی باعث گرم شدن بیش از حد خودرو می شود؟

موتور خودروی شما هنگام کار کردن گرمای زیادی تولید می کند و برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد به سیستم خنک کننده نیاز دارد. سیستم خنک کننده از یک رادیاتور، یک پمپ آب، یک ترموستات، یک فن، شیلنگ ها، مایع خنک کننده و سایر اجزا تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا مایع خنک کننده را در موتور به گردش درآورند و گرما موجود را از موتور دور کنند.

گرمای بیش از حد خودرو زمانی رخ می دهد که در هر قسمت از سیستم خنک کننده مشکلی وجود داشته باشد که مانع از عملکرد صحیح آن شود. در صورتی که مشکلات موجود در سیستم خنک کننده خودرو رفع نگردد می‌تواند باعث جوش آوردن خودرو شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که سیستم خنک کننده خودرو دیگر قادر به پایین آوردن دمای موتور نیست. در این شرایط روغن داخل موتور به دمای جوش می‌رسد و می‌تواند خسارات مالی زیادی را به وجود آورد. در این شرایط دود و بخار از درون کاپوت خودروی شما خارج می‌شود که یکی از نشانه‌ای اصلی جوش آوردن خودرو است. برخی از شایع ترین دلایل گرم شدن بیش از حد خودرو عبارتند از:

مایع خنک کننده موتور

 1. کم بودن میزان مایع خنک کننده: خنک کننده مایعی است که گرما را از موتور به رادیاتور می‌برد. جایی که به کمک فن‌های موجود گرما در هوا پخش می‌شود. از وظایف دیگر این مایع می‌توان به جلوگیری از خوردگی در مدار سیستم اشاره کرد. اگر سطح مایع خنک کننده شما کم یا خالی باشد، موتور شما به سرعت جوش می‌آورد. این می تواند ناشی از نشتی در رادیاتور، شیلنگ ها، پمپ آب یا سایر قسمت های سیستم خنک کننده باشد. شما باید سطح مایع خنک کننده خود را به طور مرتب چک کنید و در صورت نیاز آن را شارژ کنید. همچنین باید از نوع و مخلوط مناسب مایع خنک کننده برای خودرو و آب و هوا استفاده کنید.
  خرید انواع ضد جوش در اصیل یدک 
  ترموستات
 2. ترموستات خراب: ترموستات دریچه ای است که جریان مایع خنک کننده بین موتور و رادیاتور را کنترل می کند. با افزایش دمای موتور باز می شود و با سرد شدن بسته می شود. اگر ترموستات باز یا بسته باشد، راندمان خنک کننده را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شما می شود. باید در اسرع وقت ترموستات معیوب را تعویض کنید.
  پمپ آب خودرو
 3. پمپ آب خراب: پمپ آب وسیله ای است که مایع خنک کننده را در مدار سیستم خنک کننده حرکت می دهد. اگر پمپ آب خراب یا فرسوده شود، مایع خنک کننده به اندازه کافی گردش نمی کند و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شما می شود. شما باید پمپ آب خود را برای علائم آسیب یا نشتی بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
  فن رادیاتور
 4. فن خراب: فن وسیله ای الکتریکی یا تسمه محور است که هوا را روی رادیاتور می دمد تا به خنک شدن مایع خنک کننده کمک کند. معمولاً وقتی دمای موتور به یک نقطه خاص می رسد یا وقتی تهویه مطبوع روشن است فن شروع به کار می‌کند. اگر فن خراب باشد یا به درستی کار نکند، رادیاتور را به اندازه کافی خنک نمی کند و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شما می شود. باید فن خود را از نظر برق، سیم کشی، فیوز و رله بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
  خرید انواع فن رادیاتور در اصیل یدک
  رادیاتور خودرو
 5. گرفتگی یا آسیب دیدن رادیاتور: رادیاتور وسیله ای فلزی با پره هایی است که با انتقال گرما به هوا، دمای مایع خنک کننده را کاهش می دهد. یکی از ایرادات شایع رادیاتور، مسدود شدن جریان هوا به وسیله کثیفی، ذرات گرد و خاک یا کج شدن پره ها است. این مساله باعث می شود تا عملیات انتقال گرما به هوا به درستی انجام نشود. یا در صورتیکه از مایع خنک کننده مناسب استفاده نکنید ممکن است باعث ایجاد رسوب و گرفتگی درون رادیاتور شود و جریان مایع خنک کننده دچار اختلال شود. به همین لازم است تا هر چند وقت یک بار وضعیت رادیاتور خود را چک و آن را تمیز کنید.
  خرید انواع رادیاتور برای خودروهای چینی

وقتی ماشین شما بیش از حد گرم می شود چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید که ماشین شما بیش از حد گرم شده است، باید فورا اقدامات زیر را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور انجام دهید:

 • در اولین جای امن توقف کنید: به محض اینکه دیدید دماسنج در حال افزایش است یا چراغ هشدار روشن می شود، باید مکانی امن برای کنار زدن و توقف خودرو پیدا کنید. به هیچ وجه فورا خودرو را خاموش نکنید چرا که این مساله باعث از قطع کامل عملیات خنک سازی می‌شود و می‌تواند دمای موتور را افزایش دهد. بگذارید خودرو در حالت ساکن روشن بماند. دماسنج موتور را به صورت مرتب چک کنید.در صورتیکه مشاهده کردید دما پایین آمده می‌توانید خودرو را خاموش کنید.

هرگز درب مخزن آب یا رادیاتور را در زمانی دما بالاست باز نکنید. این کار باعث پاشش مایع خنک کننده به بیرون شده و خطر سوختگی بالایی دارد

 • نشتی را بررسی کنید: پس از خنک شدن موتور، باید هرگونه نشتی قابل مشاهده در سیستم خنک کننده را بررسی کنید. به دنبال گودال‌های مایع خنک‌کننده در زیر خودرو یا نشانه‌هایی از رطوبت روی رادیاتور، شیلنگ‌ها، پمپ آب یا سایر قسمت‌ها باشید. اگر نشتی پیدا کردید، باید آنها را به طور موقت با نوار چسب یا اپوکسی ببندید تا بعدا با مراجعه به یک کارشناس به صورت کامل تعمیر شود.
 • انسداد را بررسی کنید: همچنین باید هرگونه انسداد در سیستم خنک کننده را که ممکن است جریان مایع خنک کننده یا جریان هوا را محدود کند، بررسی کنید. به دنبال کثیفی، اشکال یا خوردگی روی پره های رادیاتور یا مشبک جلویی باشید و آنها را با برس یا پارچه به دقت بردارید. همچنین باید بررسی کنید که آیا پیچ خوردگی یا خمیدگی در شیلنگ ها وجود دارد که ممکن است بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد.
 • سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید: اولین نکته این است که با ریختن آب روی رادیاتور سعی کنید دمای مایع خنک کننده را پایین بیاورید. توجه داشته باشید که این مایع در دمای جوش و زیر فشار بالایی است و باز کردن ناگهانی در مخزن یا رادیاتور ممکن است باعث به بیرون پاشیدن مایع خنک کننده شود. زمانی که میزان آب کافی را روی رادیاتور ریختید صبر کنید تا دما کاهش یابد. سپس در مخزن یا رادیاتور خودرو را (بسته به مدل) با احتیاط و به کمک یک پارچه باز کنید. سطح مایع خنک کننده بررسی کنید و در صورت نیاز مایع خنک کننده بیشتری اضافه کنید. اگر مایع خنک کننده در دسترس ندارید باید از آب مقطر استفاده کنید، اما باید در اسرع وقت آن را با خنک کننده مناسب جایگزین کنید. همچنین برای عملکرد بهینه باید از مخلوط 50/50 خنک کننده و آب استفاده کنید.
 • موتور خود را مجددا راه اندازی کنید: پس از بررسی و رفع هر گونه مشکل در سیستم خنک کننده، باید موتور خود را مجددا راه اندازی کنید و دمای آن را کنترل کنید. اگر در محدوده نرمال باقی بماند، می‌توانید با احتیاط به رانندگی ادامه دهید تا به مقصد خود تعمیرگاه برسید. اگر دوباره شروع به گرم شدن کرد با امداد خودرو تماس بگیرید.

چگونه از گرم شدن بیش از حد خودرو جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات داغ شدن بیش از حد خودرو این است که سیستم خنک کننده خود را به طور منظم حفظ کنید و چند نکته ساده را دنبال کنید:

 • مایع خنک کننده: باید مایع خنک کننده خود را هر دو سال یا طبق توصیه سازنده خود تعویض کنید. این کار از خوردگی، آلودگی و خراب شدن اجزای سیستم خنک کننده شما جلوگیری می کند.
 • سیستم خنک کننده خود را بشویید: باید هر بار که خنک کننده خود را تعویض می کنید، سیستم خنک کننده خود را شستشو دهید. با این کار هرگونه کثیفی، زباله یا رسوباتی که ممکن است اجزای سیستم خنک کننده شما را مسدود کرده یا به آنها آسیب برساند، از بین می برد.
 • سیستم خنک کننده خود را بازرسی کنید: اگر در شرایط سخت رانندگی می کنید باید حداقل سالی یک بار یا بیشتر سیستم خنک کننده خود را بازرسی کنید. شما باید در رادیاتور، شیلنگ‌ها، پمپ آب، ترموستات، فن و سایر قسمت‌های خود به دنبال هر گونه علائم فرسودگی، آسیب یا نشتی باشید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.
 • بار بیش از حد به خودرو اضافه نکنید: باید از بارگیری بیش از حد خودرو با مسافر، بار یا رانندگی بیش از حد پرهیز کنید. این کار به موتور شما فشار بیشتری وارد می کند و باعث می شود.
 • استفاده از روغن مناسب: شما باید از روغن مناسب برای نوع موتور و آب و هوای خودرو خود استفاده کنید. روغن خنک کردن قطعات موتور شما کمک و از ایجاد اصطکاک و گرما جلوگیری می کند.

نتیجه

گرمای بیش از حد خودرو یک مشکل جدی است که می تواند به موتور شما آسیب برساند و سفر شما را خراب کند. اما با درک علل، علائم و راه حل های آن، می توانید به راحتی از این مشکل پیشگیری کرده و آن را برطرف کنید.

اگر برای یافتن قطعات خودرو با کیفیت برای سیستم خنک کننده خود یا هر مشکل دیگری در خودرو نیاز به کمک دارید به بخش فروشگاه اصیل یدک سر بزنید. ما با داشتن طیف گسترده‌ای قطعات یدکی اورجینال خودرو‌های چینی آمادگی ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز را داریم. 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد! اگر سوال یا نظری دارید، می توانید آنها را در زیر بنویسید!